Къде може да намерим информация за лица, извършващи дейности по поддържане, ремонтиране и преустройване на съоръжения с повишена опасност и лица, осъществяващи технически надзор на съоръжения с повишена опасност?
Информация за лицата, извършващи дейностите по поддържане, ремонтиране и преустройване на СПО и лицата, осъществяващи технически надзор на СПО, може да намерите и да се запознаете от регистрите, който са публикувани на сайта на ДАМТН www.damtn.government.bg, в раздел „Регистри“.Какъв е редът за регистриране на асансьори, монтирани в жилищни сгради?
Поради значимостта и високата обществена опасност на съоръженията с повишена опасност, законодателят е въвел регистрационен режим на същите. За асансьорите, регистрационния режим е подробно уреден в НБЕТНА, приета на основание чл. 31 от ЗТИП. По силата на наредбата, асансьорите се регистрират пред орган за технически надзор. При условие, че асансьорът е монтиран в жилищна сграда, е необходимо ползвателите (етажната собственост) да го регистрират пред избрано от тях лице, получило лицензия от Председателя на ДАМТН. Изборът може да бъде направен от сайта на ДАМТН www.damtn.government.bg, в раздел „Регистри“. Задължение на ползвателя на асансьора е да инициира производство по регистрация със заявление, в което посочва данни, идентифициращи ползвателя, адреса, където е монтиран асансьора, производителя и лицето, което е монтирало асансьора. Към заявлението се прилага ревизионна книга, технически данни и характеристики на асансьора, съставните му части и предпазните му устройства и декларация за съответствие със съществените изисквания, определени с Наредбата за съществените изисквания и оценяване на съответствието на асансьорите и на предпазните устройства за асансьори.Кой трябва да осигури СИМ картата за аварийно алармено устройство за двустранна разговорна връзка, монтирано в кабината на асансьора? Лицето, което поддържа асансьора или неговите ползватели?
Изборът и осигуряването на СИМ картата към аварийно алармено устройство за двустранна разговорна връзка е част от задълженията на ползвателите на асансьора, а монтирането и поддържането на устройството се извършва от поддържащото асансьора лице и е необходима част от цялостното обслужване на съоръжението. Устройството спомага за по-бързото и ефикасно реагиране на асансьорните монтьори при аварийна ситуация, което в не малък брой случаи би могло да доведе до предотвратяването на сериозни инциденти.Към кой е необходимо да се обърнем за извършване на технически преглед за установяване на реалното техническо състояние на асансьор и каква е таксата за извършването му?
В случай, че асансьорът е монтиран и се експлоатира в жилищна сграда, техническия надзор се осъществява въз основа на договор с етажната собственост от лица, получили лицензия от Председателя на ДАМТН по реда на Наредбата за условията и реда за издаване на лицензии на лица за осъществяване на технически надзор на съоръжения с повишена опасност и за реда за реда за водене на регистър на съоръженията. Техническите прегледи на асансьори по чл. 24, ал. 1 от НБЕТНА се извършват по писмено искане на техните ползватели до органа за технически надзор, пред който асансьорът е регистриран. Ползвателите на асансьори по всяко време може да поискат извършване на технически преглед по чл. 24, ал. 1, т. 8 от НБЕТНА от това лице. Таксите за извършване на технически прегледи на асансьори, монтирани в жилищни сгради се определят от лицето, получило Лицензия от Председателя на ДАМТН, като таксата за техническия преглед се заплаща от ползвателя. За извършване на технически прегледи на асансьори от служители на ГД ИДТН е необходимо ползвателите да подадат писмено заявление за извършване на технически преглед по искане на ползвателя на асансьора до съответния Регионален отдел на ГД ИДТН, на територията на който е монтиран асансьорът. Адресите за кореспонденция с Регионалните отдели на ГД ИДТН са обявени на интернет страницата на ДАМТН в Раздел „Структура и дейности“, подраздел „Специализирана администрация“. Заявлението трябва да бъде придружено с документ за платена държавна такса, съгласно Тарифа № 11 за таксите, които се събират в системата на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор по закона за държавните такси. За извършване на технически преглед на асансьор, таксите са следните:- Асансьори с не повече от 6 спирки – 55 лв.;
- Асансьори с повече от 6 и не повече от 10 спирки – 70 лв.;
- Асансьори с повече от 10 спирки – 95 лв.