Държавна агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) провери над 304 търговски обекта в цялата страна в рамките на кампания „Безопасна Коледа 2024“. Целта е да се гарантира безопасността на най-търсените продукти по време на коледните и новогодишни празници. Част от проверките са извършени съвместно с инспектори на Комисия за защита на потребителите, като са проверени 102 търговски обекта.
В периода 1-20 декември 2024 г. служители от Главна дирекция „Надзор на пазара“ (ГДНП) провериха общо 632 различни продукта, в това число детски играчки, коледна електрическа украса, чието електрическо захранване е 220-230V, в това число обемни и равнини светещи фигури, светещи дръвчета, светлинни завеси, „падащ сняг”, коледни надписи и др. и пиротехнически изделия от категории F1, F2, F3, Т1 и Р1. Тези продукти традиционно имат повишено търсене от потребителите преди празниците и затова са във фокуса на извършените проверки.
Служителите на ГДНП провериха 373 детски играчки. От тях 200 са съответстващи. При останалите 173 са открити следните несъответствия: 44 продукта са без СЕ маркировка, 71 продукта са без инструкции за употреба на български език или без наличие на предупредителни текстове и 126 продукта са без нанесени наименование и адрес на икономическия оператор, пуснал продукта на пазара.
При проверките на коледна електрическа украса са проверени 145 различни по вид, модел и марка продукти. 112 от тях са съответстващи на законовите изисквания. Несъответствия са открити при 33 продукта. Два продукта са без нанесена СЕ маркировка. Един продукт е без нанесени технически данни: мощност и напрежение. За тези продукти веднага са издадени заповеди за спиране на разпространението им. 20 продукта са без инструкции за употреба на български език, 22 са без нанесени наименование и адрес на икономическия оператор, пуснал продукта на пазара, като при някои от продуктите се срещат и двете несъответствия.
В рамките на кампанията са проверени 114 пиротехническите изделия. 103 от тях са съответстващи. Открити са 11 несъответстващи пиротехнически изделия: 1 продукта е без СЕ маркировка, 2 продукта са без инструкции за употреба на български език и 9 продукт е без наименование и адрес на икономическия оператор, пуснал продукта на пазара.
Кампанията се провежда традиционно всяка година и сравнителните резултати показват, че относителният дял на несъответстващите продукти намалява. Все още на пазара присъстват играчки, коледна електрическа украса, пиротехнически изделия, които не съответстват на законовите изисквания. Най-често продуктите са без инструкция за употреба или непълна такава, както и без нанесено наименование и адрес на отговорния икономическия оператор. За установените нарушения, съгласно действащото законодателство са предприети административно наказателни действия към отговорните икономически оператори. За продуктите без нанесена „CE“ маркировка за съответствие или за такива с установени видими несъответствия са издадени заповеди за спиране на разпространението им.